Silniki DC szczotkowe i bezszczotkowe – gdzie się je wykorzystuje?

Jeśli potrzebujesz zamówić silniki prądu stałego, skieruj się na ten adres.

Sporo maszyn, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Duże lub malutkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, a statystyczny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, z jakich podzespołów składają się ani jak funkcjonują te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych DC

Zadaniem silników na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki uznanych naukowców połowy XIX w., jak np. Moritz Jacobi, Thomas Edison oraz Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze stojana, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. Obecnie często wykorzystywane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są powszechnie lubiane za bezgłośne działanie orazwysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych prądu stałego?

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są używane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są modułem pociągów czy samochodów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie podarujemy też naszym pociechom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniczki DC wykorzystują również miłośnicy elektroniki do tworzenia autorskich prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od najlepszych światowych marek.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]