Silniki krokowe

Czym są silniki krokowe?

Silnik krokowy, nazywany też silnikiem skokowym, jest specyficznym typem motoru elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, że przy prawidłowym wysterowaniu wykonuje on ruch obrotowy o pewien z góry zdefiniowany krok (podawany w stopniach). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę ilości obrotów na sekundę w dowolnym momencie działania. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie takich silników a także wspomnianemu wcześniej specjalnemu sterowaniu.

Silniki krokowe we współczesnych urządzeniach mechanicznych

Oprócz chirurgii, wysoka dokładność stanowi atut w różnych innych dziedzinach. Mechanika w naszych czasach coraz częściej także jej wymaga. Silniki krokowe mogą ją dać. Jednak to nie jest wszystko. Dodatkowo zdecydowana większość komponentów maszyn jest dziś sterowana sygnałem cyfrowym. Silnikami krokowymi steruje się dokładnie taką samą metodą – poprzez sekwencyjne nadawanie impulsów prądowych do kolejnych styków motoru. O prędkości ich rotacji decyduje długość kolejnych przesyłanych impulsów. Dzięki precyzji sterowania i brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania szybkością obrotów, silniki krokowe są chętnie używane we współczesnej technice i można je spotkać w różnorodnych maszynach i urządzeniach – na przykład robotach, napędach DVD.

Silniki krokowe mają też wady

Silniki krokowe nie stanowią rozwiązania idealnego. Oprócz niewątpliwych zalet mają również kilka wad, na które zwracać baczną uwagę – w porównaniu z innymi rodzajami motorów „na prąd”, zużywają one stosunkowo więcej prądu, oprócz tego emitują sporo ciepła. Zważając na ich konstrukcję największa możliwa prędkość obrotowa może być zbyt mała. Zazwyczaj nie przekracza ona kilkuset obrotów na minutę.

Dostępne w sprzedaży silniki krokowe

W sprzedaży są możliwe do nabycia są różne modele silników krokowych. Różnią się pomiędzy sobą:

  • wymiarami,
  • budową,
  • parametrami elektrycznymi.

Pomimo, iż silniki krokowe wymagają większego wkładu finansowego niż proste napędy prądu stałego, nadal pozostają wystarczająco korzystne nawet w prostych projektach.