Sklep z serwonapędami

Serwonapędy to rodzaj silników, które poza przekazywaniem siły, służą również do ustawiania osi. Spotyka się je przede wszystkim przy zadaniach, w których wymagana jest stuprocentowa precyzja – pod tym względem są o wiele efektywniejsze od tradycyjnych napędów.

Konstrukcja serwonapędów

Główną częścią serwonapędów jest silnik napędzany elektrycznie – to on uruchamia cały zestaw. Na efektywność serwosilnika największy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można ustalić pozycję osi. istotną częścią serwonapędów jest także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ musi tworzyć zamkniętą całość i być wykonany z materiałów zapewniających jego dużą efektywność.

Kontrolowanie serwonapędów

Dla użytkowników serwonapędów najważniejsze jest nieskomplikowane sterowanie. Dlatego ich wytwórcy zazwyczaj dbają o to, by dostarczane przez nich serwonapędy były kontrolowane z użyciem PC-ta – nierzadko spotkać można interfejsy graficzne, dzięki którym łatwiejsze jest sterowanie serwosilników oraz wizualizacja danych ich działania.

W jakich miejscach wykorzystuje się serwonapędy?

Serwonapędy często używane są we wtryskarkach – umożliwiają bowiem precyzyjne określenie pozycji formy. Znajdują również zastosowanie w zakładach, w których ważne jest precyzyjne nawinięcie czegoś na szpulę. Wykorzystuje się je w stołowych elektronarzędziach i maszynach wyprodukowanych w celu przestawiania produktów w składnicach.