Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Więcej informacji o obrączkach ślubnych Kraków

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże małżonków do końca życia, a oznaką ich lojalności, miłości i oddania są obrączki ślubne.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Początkowo nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się elementem obrzędu zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, iż wsuwali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się dopiero w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak np. w Egipcie, w Czechach, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo w Irlandii, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary mierzą i poszukują obrączek ślubnych wspólnie, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – wygraweruj imiona małżonka, cytat lub datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszym designem. Przez wiele stuleci sporządzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak miedź lub stal), które uosabiały siłę miłości. Dzisiaj do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim złoto i platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą też nieraz usługę grawerunku. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]