Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Kup pierścionki zaręczynowe Kraków

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o małżeństwie. Najpierw jednakże następuje ta wymarzony przez mnóstwo pań moment – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowy – symbol wieczności

Obdarowanie ukochanej pierścionkiem to bardzo stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają formę koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, zwanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, że od tego palca biegnie żyła prowadząca wprost do serca, tytułowana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, że to Grecy przywieźli na Stary Kontynent obyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Z początku wytwarzano je ze skóry, z trzciny, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Wartościowymi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, gdy mężowie chcieli pokazać swoją pełną ufność do przyszłej żony. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z platyną, złotem i drogimi kamieniami, tymczasem surowce te w rzeczywistości szeroko stosuje się do ich tworzenia dopiero od kilku wieków, przy czym duży przyrost ich popularności daje się zauważyć w XX w.

Złoto, drogie kamienie, a nawet drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście wymarzona biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścień ze sporym brylantem, jednak możliwości swobodnego dobierania różnych metali i kamieni są szerokie. Prócz diamentów wykorzystuje się szafir, szmaragd bądź rubin. Część osób wybiera tańsze metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, jak również drewno, jednakże nadal na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i przeróżnych rodzajów złota (białego, różowego i żółtego).
Ile powinien być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było przeświadczenie, że mężczyzna ma obowiązek wydać na niego przynajmniej dwumiesięczną wypłatę. Koszt zakupu zależny jest od rozmaitych elementów: wykorzystanego kamienia, surowca, designu czy ilości karatów, w związku z tym każdy kupi piękny, nietuzinkowy pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednakże, że pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania oraz uczucia, więc jego koszt ma drugoplanowe znaczenie. Liczy się to, czy spodoba się naszej przyszłej żonie.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]