Fundamenty to na pewno najważniejsze części domu. Jeśli będą zniszczone staną się niebezpieczeństwem dla całego obiektu. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest woda, gdyż potrafi prędko je zniszczyć, zaś skutki tego będą zauważalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc temu zapobiec należy już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w późniejszych latach nie będą potrzebne kosztowne oraz bardzo skomplikowane prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian będą szczególnie zauważalne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak jednak je odróżnić? Które metody pozwolą na zapobiegnięcie im?
Izolacja fundamentów – czemu tak ważna?
Jak już wspomnieliśmy, nasiąkanie może okazać się bardzo groźne dla domu. Jeśli woda dotrze do ścian, pierwszym objawem będzie odpadanie tynku, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak ściany zaczynają toczyć pleśni oraz glony, a te mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla życia mieszkańców budynku. Naprawdę niebezpieczne są dla ludzi z uczuleniami oraz chorobami systemu immunologicznego, u których czasem owocują nawet zgonem. To z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie zabezpieczone przed niszczycielskim wpływem wilgoci. Które metody na to pozwalają?
Typy izolacji fundamentów
Odróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem i wodą podziemną. W zależności od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia stosowana jest w szczególności na terenach, na których często obserwuje się podtopienia. Istotne okazuje się również to, jakie materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem zawsze należy sięgać po produkty najlepszych producentów.