Klinkier na elewację – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to odmiana ozdobnej cegły, która może być umieszczana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym się cechuje i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w przemyśle budowniczym?

Zalety klinkieru elewacyjnego

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Płytki z cegły od dziesięcioleci wykorzystuje się jako element wykończenia mieszkań oraz domów – mogą być użyte między innymi jako płytki elewacyjne wewnętrzne lub cegła na komin. Cegła ozdobna jest używana także na naroża, cokoły, podokienniki oraz inne części budynków i znakomicie sprawdza się zarówno w przypadku budynków wzniesionych w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo elegancko i nie jest podatna na negatywne czynniki zewnętrzne – śnieg, deszcz, promieniowanie słoneczne czy niską temperaturę. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc przez lata w nienaruszonym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają również inne zalety – zastosowanie naturalnego surowca powoduje, że są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i elewacja z klinkieru

Cegła ozdobna zastosowana na ścianę zewnętrzną domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna uwydatni styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – wspaniale nada się do wnętrz wzorowanych na industrialnych loftów. Dobrej jakości płytki z cegły można kupić w wielu sklepach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.