Płytka elewacyjna – wytwarzana ręcznie i maszynowo

Elewacja domu jest niezwykle ważna z co najmniej dwóch pobudek. Po pierwsze – ochrania konstrukcję budynku przez deszczem, wiatrem i ekstremalnymi temperaturami. Po drugie zaś znacząco wpływa na to, jak będzie się prezentował dom, nadając mu unikalnego charakteru. A to najlepszy powód, by dobór materiału na elewację odpowiednio przeanalizować i postawić na najlepszą opcję. Szczególnie godna uwagi jest elewacja z płytki klinkierowej. Czemu warto się na nią zdecydować?

Klinkierowa płytka elewacyjna – charakterystyka

Okładzina klinkierowa lub płytki elewacyjne klinkierowe jako materiał elewacyjny wyróżniają się głównie doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, poprawiając komfort mieszkania zarówno latem, jak i zimą. Kolejna zaleta płytki klinkierowej to duża odporność na wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne, dzięki czemu wykonana z niej elewacja wytrzyma dziesięciolecia nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto pamiętać też o tym, że klinkierowe płytki zewnętrzne doskonale wyglądają, a bogactwo dostępnych w sklepach wzorów pozwala dobrać właściwy model do wiekowych i nowoczesnych domów. Dzięki temu płytki elewacyjne klinkierowe są chętnie wykorzystywane współcześnie budownictwie.

Rodzaje płytki elewacyjnej klinkierowej

Na rynku dostępne są 2 rodzaje zewnętrznych okładzin elewacyjnych – wyrabiane ręcznie oraz maszynowo. Poza tym elewacje klinkierowe dzielą się na te wytwarzane z cegieł i z okładziny. Płytki z cegły mają klasyczny wygląd, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w starych domach lub tych, które są na nie stylizowane. Płytki z okładziny, dzięki prostemu, minimalistycznemu wyglądowi, stosuje się zwykle w nowoczesnych budynkach.