Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

W przeciwieństwie do mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, ale także pozwala to decydować o ilości światła wpadających do mieszkania. Zazwyczaj do zakrywania okien korzystamy z firanek i zasłon, ale w ostatnich kilkunastu latach wybieramy rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie typy rolet wewnętrznych znajdziemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest bogaty wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych i okiennych. W większości z nich kupimy też wszystkie niezbędne dodatki, czyli karnisze metalowe, kółka z żabkami, rozety oraz wsporniki ścienne i sufitowe. W jednym sklepie jesteśmy w stanie dobrać pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie już zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niedużych oknach, ale nie nadają się dla alergików. Na roletach rzymskich łatwo osiadają drobinki kurzu, ponieważ produkowane są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju służą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w biurze, salonie, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Te rolety posiadają przemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez konieczności podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast popularne rolety zaciemniające dają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z tworzywa nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe wymiary i okazać się może, że rolety w rozmiarach proponowanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, by dobrze zmierzyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dobrane rolety nie spełnią swojego zadania i będą mało estetyczne. Jeśli więc brak nam doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, wezwijmy na pomoc profesjonalistów.