Solidne i ładne okna drewniane

Okna drewniane przez wieki były najchętniej wykorzystywanym rodzajem okien. Później zostały zastąpione przez modele wyprodukowane z tworzyw sztucznych, jednak po latach znów zwracamy uwagę na ich atuty. Odpowiednio zamontowane i konserwowane okna drewniane mogą bowiem posłużyć dłużej niż okna z PCV, zaś ich kupno pochłonie podobną sumę. Poza tym w niektórych sytuacjach ich wykorzystanie będzie niezbędne – niekiedy po prostu nie możemy postawić na jeden z bardziej nowoczesnych typów. W jakich sytuacjach zatem należy je wybrać? Z czego są wykonywane?

Okna drewniane – materiały

Okna drewniane wytwarzane są tylko z wybranych rodzajów drewna. W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystuje się sosnę, jesion i dąb. Ze względu na wytrzymałość na wilgoć oraz promienie słoneczne, wytwórcy okien coraz chętniej sięgają po drewno egzotyczne – meranti, mahoń lub teak. Te ostatnie są nieco droższe, ale należy pamiętać, że wymagają rzadszych konserwacji oraz łatwiej radzą sobie w ekstremalnych warunkach. Dla wielu klientów ich atutem jest także to, że często prezentują się bardziej interesująco niż modele zrobione z krajowych gatunków drewna.

Kiedy postawić na okna drewniane?

Okna drewniane mogą być używane jako alternatywa dla modeli z PCV – są w porównaniu z nimi tańsze, zaś sprawują doskonale. Okna drewniane, a zwłaszcza skrzynkowe, są również stosowane podczas rewitalizacji zabytkowych posesji. Użycie pozostałych surowców będzie bowiem skutkować problemami w kontaktach z urzędem ochrony zabytków – kończącymi się również dużymi karami finansowymi.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]