Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Więcej informacji o szalunkach Kraków

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja tymczasowa, którą najczęściej robi się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie postępowanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można także efektywnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje wypełniony odpowiednio dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są również profesjonalne dźwigary i podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]