Zabezpiecz budynek przed wilgocią – hydroizolacja fundamentów

Decydując się na budowę domu, należy mieć na uwadze rozmaite prace. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zalicza się hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle znacząca część prac, że najkorzystniej ich wykonanie zlecić fachowcom posiadającym wielkie kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak istotne?

Hydroizolacja fundamentów sprawnie ochrania obiekt użytkowy przed działaniem wody. Należy pamiętać, że bezpośredni wpływ wody na fundamenty istotnie zmniejsza właściwości termiczne budynku. Pojawia się wtedy wyziębienie ścian, które są z tego powodu znacznie bardziej podatne na atak grzybów wywierających negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Na ten moment wykorzystywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykorzystywana jest wówczas, gdy woda występuje nieopodal konstrukcji budynku. Jest ona idealna także w przypadku, kiedy woda wywiera nacisk mający charakter hydrostatyczny na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś gwarantuje kompleksową ochronę przed działaniem wody i wilgoci w wypadku, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne komponenty budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest wykonywana

Hydroizolacje fundamentów stosuje się aktualnie zarówno w budynkach mających charakter mieszalny, jak i w przemysłowych. Należy wiedzieć, że przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest osłonięcie miejsc mających charakter trudno dostępny. Zalicza się do nich załamania, łączenia ścian oraz narożniki. Sprawia to, że wykonanie hydroizolacji wiąże się z koniecznością przygotowania odrębnego projektu prac. Wykonanie hydroizolacji najrozsądniej jest powierzyć profesjonalistom, którzy posiadają zarówno kwalifikacje, jak i doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wówczas jest się pewnym, że wszystko zostanie zrobione tak, jak powinno, a sama izolacja rewelacyjnie wypełni swoją rolę.