Jak efektywnie pracować zdalnie?

Dotychczas praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Nierzadko była pewną formą korzyści dla pracownika. W czasie trwającej od kilkunastu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już obowiązkiem. Lecz nie każdy umie poradzić sobie z takim systemem pracy. Kluczem jest właściwa organizacja. Poznaj parę metod organizacji home office.

W związku z aktualnym stanem epidemiologicznym, wiele firm postanowiło przejść na systemem pracy zdalnej. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli przedtem styczności z takim trybem pracy, skuteczna organizacja czasu bywa nie lada problemem, bo wymaga od nich zastosowania kilku nowych reguł.

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce do pracy w domu?

Na wstępie trzeba zorganizować sobie optymalne miejsce do pracy. W pożądanych okolicznościach jest to pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Ale nie w każdym domu jest to możliwe. Niekiedy posiadamy tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni na ustawienie stolika czy biurka i to także się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, aby strefa pracy była oddzielona od strefy osobistej. Koniecznie należy również zadbać o oświetlenie, żeby w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio urządzić miejsce do pracy? Jeżeli nie masz w mieszkaniu odpowiedniego biurka czy krzesła to zalecamy rozważyć jego zakup od znajomych albo sprawdzić lokalne ogłoszenia o sprzedaży w sieci.

Szczegółowe rozplanowanie dnia pracy

W czasie pracy w domu ważna jest dyscyplina oraz zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Powinniśmy zachowywać podobnie, jak w trakcie pracy w biurze. W przypadku, gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najbardziej optymalnie. Należy mieć na uwadze, aby w godzinach pracy nie planować innych obowiązków. Efektywną metodą na zwiększenie koncentracji się na pracy jest zastosowanie metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odpoczynkiem między kolejnymi czynnościami czy wyciszenie powiadomień z portali społecznościowych.

Home office a dress code

Cały dzień spędzony w szlafroku mimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może niekorzystnie oddziaływać na nasze zaangażowanie. Casualowy strój może być na tyle komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. By do tego nie doprowadzić warto zadbać o swoją prezencję, zwłaszcza jeśli w trakcie pracy prowadzone są spotkania online. Poczujemy się wtedy bardziej profesjonalnie.

Utrzymanie relacji z kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na home office znikają interakcje biurowe jak poranne rozmowa przy kawie, wspólny dojazd bądź wyjście na lunch. Do zachowania przyjacielskich stosunków ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności porozmawiania jednocześnie z dużą grupą pracowników, łatwiejsze będzie zebranie online przez Zoom, Google Meet czy Skype. Gdy czujemy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z kolegami z biura również tematów osobistych. W pracy zdalnej niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy rzadko widujemy się ze znajomymi.