Zakwasy – o czym świadczą i jak im zapobiec?

Zakwasy – o czym świadczą i jak im zapobiec?

Każda aktywna osoba, niezależnie od poziomu zaawansowania, zna uczucie bolesności i sztywności mięśniowej po treningu, czyli zakwasów. Choć mogą one być uciążliwe, stanowią nieodłączny element adaptacji do treningu i osiągania większych możliwości. Co można zrobić, aby uniknąć zakwasów lub złagodzić ich przebieg? Przeczytaj artykuł. Zakwasy – co to takiego? Zakwasami potocznie nazywamy każdy ból mięśniowy występujący po treningu, jednak to stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe, gdyż nie każdy potreningowy ból mięśniowy to zakwasy. Pojęciem…

Więcej

Laseroterapia punktowa – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Laseroterapia punktowa – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Laseroterapia punktowa jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w gabinetach fizjoterapeutycznych. Wyjaśniamy, jakie ma zastosowanie, czym różni się od laseroterapii przy użyciu skanera i polecamy innowacyjne lasery punktowe dla profesjonalistów (fizjoterapeutów i rehabilitantów). Czym jest laseroterapia? Laseroterapia to metoda leczenia wykorzystywana w fizjoterapii, polegająca na naświetlaniu ciała pacjenta promieniami lasera. Podczas zabiegu energia lasera jest pochłaniana przez skórę i wnika na daną głębokość, stymulując niżej położone tkanki. W wyniku tego działania, w zależności od potrzeb…

Więcej

Czy drenaż limfatyczny posiada efekty uboczne?

Czy drenaż limfatyczny posiada efekty uboczne?

Presoterapia jest uważana za zabieg bezpieczny dla dorosłych w każdym wieku. Jak do tej pory nie udowodniono, że ma szkodliwe skutki uboczne. Pamiętać jednak należy, że – jak każdy zabieg medyczny – ma przeciwwskazania. Jakie są przeciwwskazania do presoterapii? Z zabiegiem wstrzymać powinny się osoby: cierpiące na poważne zaburzenia krążenia i choroby serca, z wszczepionym sztucznym sercem lub innymi protezami serca, z zapaleniem żył głębokich i zakrzepicą żylną, z chorobami naczyniowymi, z chorobą nowotworową, z…

Więcej

Uszkodzenie nerwu strzałkowego – leczenie i rehabilitacja

Uszkodzenie nerwu strzałkowego – leczenie i rehabilitacja

Nerw strzałkowy (a dokładniej nerw strzałkowy wspólny) jest najczęściej uszkadzanym nerwem kończyny dolnej. Charakterystycznymi objawami uszkodzenia są opadająca stopa i chód ptasi. Czy lecząc uszkodzenie nerwu strzałkowego zawsze konieczna jest operacja? Jakie są sposoby, aby wspomóc regenerację porażonego nerwu? Jak wygląda rehabilitacja? Odpowiadamy w artykule. Nerw strzałkowy wspólny Nerw strzałkowy wspólny stanowi jedną z dwóch gałęzi końcowych nerwu kulszowego. Rozpoczyna się najczęściej w dole podkolanowym i schodzi w dół rozdzielając się na nerw strzałkowy głęboki…

Więcej

Zerwane ścięgno – przyczyny, objawy, leczenie oraz rehabilitacja

Zerwane ścięgno – przyczyny, objawy, leczenie oraz rehabilitacja

Zerwanie ścięgna to kontuzja polegająca na całkowitym przerwaniu włókien ścięgnistych, odpowiadających za połączenie mięśnia z kością. Uraz ten dotyczy przede wszystkim kończyn dolnych – najczęściej najsilniejszego ścięgna, czyli ścięgna Achillesa, a także ścięgna w kolanie. Jakie mogą być przyczyny zerwania ścięgna? Czy w przypadku tego uszkodzenia zabieg chirurgiczny to jedyna skuteczna metoda? Jak wygląda terapia w gabinecie fizjoterapeuty na zerwane ścięgno? Tego dowiesz się z artykułu. Przyczyny zerwania ścięgna Bezpośrednią przyczyną zerwania ścięgna jest użycie…

Więcej

BKL-EV – ein Gesundheitsblog für alle

BKL-EV – ein Gesundheitsblog für alle

Eine der großen Errungenschaften der Medizin ist der stetige Anstieg der Lebenserwartung der Bevölkerung. Spanien ist eines der Länder mit der höchsten Lebenserwartung. Dieser Anstieg der Lebensjahre steht jedoch nicht immer im Zusammenhang mit der Lebensqualität oder unserer Fähigkeit, für unsere Gesundheit zu sorgen. Aber als Ausgangspunkt …. Was ist Gesundheit? Die Weltgesundheitsorganisation (WHO) definiert Gesundheit als einen Zustand des vollständigen körperlichen, geistigen und sozialen Wohlbefindens und nicht nur als das Fehlen von Krankheit oder…

Więcej

Menopauza – objawy i metody ich łagodzenia

Menopauza – objawy i metody ich łagodzenia

Okres menopauzy to jeden z trudniejszych etapów w życiu kobiety. W czasie tym zachodzi bowiem w ciele bardzo wiele zmian, które mają realny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje związane z menopauzą, opisujemy objawy menopauzy oraz metody ich łagodzenia. Co to jest menopauza? Menopauza, nazywana też przekwitaniem lub klimakterium, to etap wchodzenia kobiety w stan bezpłodny. Najczęściej następuje to w okresie od 45. do 55. roku życia. To właśnie wtedy kończą…

Więcej

E-recepty, e-konsultacje i e-zwolnienia – korzyści i funkcjonowanie

E-recepty, e-konsultacje i e-zwolnienia – korzyści i funkcjonowanie

Od kilku lat w Polsce prowadzona jest cyfryzacja w sektorze medycznym. Jednym z elementów tej transformacji są e-recepty, e-konsultacje oraz e-zwolnienia. Poniżej omówimy, czym są te usługi, jak funkcjonują oraz jakie są ich korzyści. E-recepty – jak działają i jakie są korzyści? E-recepta to cyfrowa wersja tradycyjnej recepty. Pacjent po wizycie u lekarza, zamiast otrzymać papierową receptę, otrzymuje kod QR lub 16-cyfrowy kod, który jest wprowadzany do systemu e-recept. Pacjent może skorzystać z recepty w…

Więcej

Magnetostymulacja a terapia polem magnetycznym – czym różnią się te metody?

Magnetostymulacja a terapia polem magnetycznym – czym różnią się te metody?

Pole elektromagnetyczne to energia otaczająca człowieka cały czas, element naszej rzeczywistości. Pole magnetyczne Ziemi oddziałuje na człowieka przez całe jego życie, a organizm jest przystosowany do funkcjonowania w danych warunkach. W medycynie i fizjoterapii nauczono się wykorzystywać tę energię do leczenia na różne sposoby. Czym różni się magnetostymulacja od magnetoterapii? Kiedy się je wykorzystuje? Wyjaśniamy w artykule. W tych metodach wykorzystuje się fakt, że pole magnetyczne może zmieniać stan energetyczny niektórych struktur w ludzkim ciele….

Więcej

Sok z buraków i kiszonej kapusty i ich wpływ na nasze zdrowie

Sok z buraków i kiszonej kapusty i ich wpływ na nasze zdrowie

Artykuły fermentowane po okresie odsunięcia na dalszy plan powtórnie powróciły na nasze stoły. Do kapusty i buraków dołączają także inne, dotychczas mniej lubiane owoce i warzywa. Pisząc o zdrowotnych walorach fermentowanego jedzenia nie można pominąć też napojów takich jak kwas chlebowy, maślanka czy różnego rodzaju soki i zakwasy z kiszonych jarzyn. Przede wszystkim te ostatnie są godne uwagi – pozwalają w prosty i błyskawiczny sposób wprowadzić do naszego organizmu substancje konieczne dla jego poprawnego działania….

Więcej
1 2 3 8