Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.