Jak oczyścić powietrze w domu – jonizator powietrza

Nie znajdzie się nikt, kto nie znosi zapachu powietrza po przejściu burzy. To uczucie orzeźwienia wywołują jony ujemne, które tworzą się między innymi w rezultacie wyładowań elektrycznych, naturalnego ruchu wody i powietrza, a również są uwalniane przez rośliny. Ujemne jony tlenu tłumią nieprzyjemne zapachy, korzystnie wpływają na nasze zdrowie i środowisko oraz oczyszczają powietrze.

Jonizator powietrza – dobra ujemna jonizacja?

Jonizacja może nastąpić w rezultacie wyładowania elektrycznego, wydzielania się ogromnej ilości ciepła lub oddziaływania intensywnego pola magnetycznego. W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w sąsiedztwie dziesiątek urządzeń, takich jak drukarki, komputery czy telewizory, które wysyłają pole magnetyczne i jonizują atmosferę dodatnio. Dobroczynne jony o ładunku ujemnym, czyli aniony, tworzą się poprzez przyłączanie się jednego bądź więcej elektronów do neutralnych cząsteczek. Na nasze nieszczęście ich ilość w powietrzu na terenach silnie uprzemysłowionych z każdym rokiem jest coraz mniejsza. Dlatego by znowu odczuć czystą i świeżą atmosferę w domu, powinno się skorzystać z jonizatora powietrza.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – czy warto?

Jonizacja wykorzystywana jest najczęściej w oczyszczaczach powietrza. Naładowanie ujemnie cząsteczek pozwala zatrzymać niebezpieczne wirusy i bakterie, pyły zawieszone PM10 i PM2.5 czy dym papierosowy. Przy tym oczyszczacz powietrza z jonizatorem nadaje powietrzu rześkość i czystość, umożliwiając nam odpowiedniejszy wypoczynek i oddychanie pełną piersią. Zważywszy na to, iż ujemnie zjonizowane powietrze niweluje poczucie permanentnego znużenia i generalnie podnosi wydajność fizyczną organizmu, poleca się użycie oczyszczacza powietrza z jonizatorem także w biurach, urzędach, przychodniach medycznych czy placówkach oświaty, a więc tam, gdzie ważna jest koncentracja na wykonywanych zadaniach.