Jak rozważnie korzystać ze źródeł informacji o zdrowiu w sieci?

Nie przekopuj już sieci! Strona o zdrowiu na miarę Twoich potrzeb znajdziesz w tym miejscu.

W internecie da się niezwykle szybko wyszperać informacje na dowolny temat. Internauci mają szczególną słabość do odpytywania wyszukiwarki Google o tematy medyczne, częstokroć nawet poprzedzając decyzję o konsultacji ze specjalistą godzinami przeszukiwania sieci w celu odnalezienia na własną rękę odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to dobry model wykorzystywania informacji dostępnych na portalach o urodzie i zdrowiu?

Portal o zdrowiu i urodzie nie jest alternatywą dla profesjonalnej konsultacji medycznej

W gąszczu artykułów o zabiegach estetycznych, dietach i zdrowiu dostępnych w sieci jest sporo wiarygodnych treści pisanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez ludzi pasjonujących się daną tematyką i od lat działających w zawodach powiązanych z medycyną. Lecz korzystanie z publikacji zamieszczanych na portalach o urodzie albo zdrowiu nie powinno (a właściwie nie może!) opierać się na uznaniu ich jako alternatywy dla konsultacji lekarskiej. Portal o urodzie oraz zdrowiu, o ile zapewnia wiarygodnych informacje, może natomiast być wspaniałym źródłem pomocniczej wiedzy, która uprości użytkownikowi nawigację po świecie naszej służby zdrowia. Przeczytanie w sieci detalicznego opisu zabiegu wytłumaczonego nieskomplikowanym językiem pozwoli oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłej operacji i zredukować stres z nią związany. Natomiast wpis opisujący symptomy poprzedzające konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może ułatwić mu późniejsza rozmowę z lekarzem pierwszego kontaktu.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl