Ortokorekcja – modelowanie rogówki specjalnymi soczewkami

Sprawdź więcej szczegółów o ortokorekcji na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/ortokorekcja/.

Czy zakładanie okularów przy krótkowzroczności jest koniecznością? Okazuje się, iż przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą być niepotrzebne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja, czyli alternatywa dla laserowej korekty krótkowzroczności

Krótkowzroczność czy astygmatyzm to kłopotliwe wady wzroku, które potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować przy użyciu lasera, aczkolwiek spory odsetek osób rezygnuje z zabiegu tego rodzaju z powodu braku pieniędzy albo wprost z obawy przed ingerencją lasera. Nie znaczy to jednak, że są one zasadniczo skazane na zakładanie okularów i doświadczanie powolnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zatrzymać jej rozwój poprzez ortokorekcję – bezpieczną, niechirurgiczną, a – przede wszystkim – efektywną metodę, która polega na modelowaniu kształtu rogówki podczas snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która założyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne wpływają na nabłonek rogówki, korygując jej krzywiznę przez właściwe jej wypłaszczenie w następstwie czego usuwają przyczynę wady wzroku. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest odczuwalny w wielu przypadkach nawet po jednej nocy od ich pierwszego założenia. Należy jednak uwydatnić, że rezultat nie jest trwały jak po laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy codziennym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, naturalnie, ścisłym przestrzeganiu instrukcji optometrysty, bowiem w przeciwnym przypadku mogą pojawić się powikłania. Poprawa krzywizny rogówki przez otrokorekcję jest pod każdym względem odwracalna – po zaprzestaniu zakładania ortosoczewek rogówka powraca po pewnym czasie do swego wcześniejszego kształtu.

Kto może skorzystać z ortokorekcji?

Krótkowzroczność to wada, której doświadczają ludzie w każdym wieku, również kilkulatkowie. Na szczęście ortosoczewki mogą zakładać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu za dnia mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich rówieśnicy bez wad wzroku. Warto jednakże pamiętać, że użycie z ortosoczewek jest niewskazane przy wadzie większej niż -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego pacjenta jest inna, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po sporządzeniu mapy rogówki i drobiazgowym zbadaniu jego wzroku. Znanych jest kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to np. uraz oka czy stożek rogówki.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]