Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Poszerz swoje wiadomości o Cross Linking.

Stożek rogówki to przypadłość, która niezmiernie ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może być przyczyną kolejnych chorób oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w 30. roku życia

Rogówka to transparentna część oka, która silnie ogniskuje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólowych, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, czasami zdarza się też widzenie podwójne. Stożek rogówki często współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie choroba jest korygowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych lub okularów, z czasem jakkolwiek potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – stosowane metody

Korektę stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem wielu procedur medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Znakomite efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności albo astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie usuwa wadę wzroku.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]