Pielęgnacja boisk sportowych – najważniejsze zabiegi

Właściwie zbudowane boisko, mające odpowiednie podłoże i doskonałą murawę, nie tylko świetnie się prezentuje, lecz również idealnie wypełnia swoją rolę w czasie rozgrywek. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem zużywają się, a więc ich stan się pogarsza, dlatego niezbędne jest podejmowanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma warunki wodno-terenowe, odczyn gleby czy też typ trawy, wymaga właściwej, dokładnej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej jest zlecić to fachowcom, posiadającym ogromną wiedzę na temat pielęgnacji takich obiektów, a ponadto dysponującym potrzebnymi do tego maszynami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Najistotniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, tworzona jest w wyniku stosowania specjalnych mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej wytrzymałość na szkodliwe warunki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące naturalną konsekwencją jej użytkowania. Murawę można również nawozić, jednakże wszystko to nie wystarczy, niezbędne jest wykonywanie czynności takich jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie, wymiana trawnika, dosiew trawy, włókowanie czy walcowanie. Nazwy te pewnie niewiele powiedzą laikom, rozsądniej zatem pielęgnację boiska powierzyć profesjonalistom, gdyż wyłącznie właściwie pielęgnowana murawa stwarza warunki niezbędne do rozgrywania meczów, a zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do szybkiej degradacji boiska.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, lecz murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych maszyn. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby i wpływa na mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby oraz zwiększa elastyczność trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Wymagane na wiosnę walcowanie sprawia, iż korzenie trawy są lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte części murawy. W przypadku wystąpienia ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub poprzez dosiewanie. Nie można także zapomnieć o regularnym przycinaniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na właściwą długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Prawidłowo dbać o boisko są więc w stanie tylko profesjonaliści.