Filtry powietrza klasy F9 i H14 – jak się je wykorzystuje?

Więcej w temacie hepa h13 na marss.pl

Powiedzmy sobie szczerze: jakość powietrza w naszym kraju nie jest najlepsza. Pod tym kątem Polska utrzymuje się na jednej z ostatnich pozycji pośród członków Unii Europejskiej. Regularnie emitowane są nowe raporty o przekroczeniu norm stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 i stąd też nadal poszukiwane są skuteczne metody, pozwalające poradzić sobie z narastającym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie utrzymanie czystości powietrza jest ogromnie istotne (przykładowo w salach operacyjnych).

Uniwersalne filtry minipleat

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), innymi słowy filtry powietrza wysokiej skuteczności, powszechnie znane i wykorzystywane są od lat 70-tych. Są obecne m.in. w odkurzaczach oraz domowych oczyszczaczach powietrza. W wentylacjach zakładanych w domach, obiektach użyteczności publicznej lub biurowcach bardzo dobrze spełnią swoje zadanie uniwersalne filtry dokładne mini-pleat, które w zależności od klasy radzą sobie z wyłapywaniem pyłów zawieszonych PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki są składową smogu. Nie są dla nich problemem też takie zanieczyszczenia, jak spaliny, zarodniki grzybów lub włosy. Poszukując filtrów dokładnych F7 czy F9 trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich skuteczność, ale też jakość ich produkcji. Te produkowane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ramę z ocynkowanej stali cechującą się dużą wytrzymałością na złe warunki atmosferyczne (jak wysoki poziom wilgoci, temperatury) oraz uszkodzenia. Wydajny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego chroniony jest aluminiową siatką po stronie wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat papier filtrujący złożony jest w mini plisy i wzmocniony jest specjalnym klejem poliuretanowym, co powoduje, że filtry te mają znaczną żywotność. Filtry minipleat dostępne są w wielu wymiarach dostosowanych do wymagań każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – tam gdzie powinno się zachować najwyższe normy czystości

Do zastosowań przemysłowych wymagane są natomiast filtry o znacznie wyższej przepustowości, którą umożliwiają filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy pakietu filtrującego są w nich równomiernie rozdzielone przez separatory z aluminium, a solidna konstrukcja, również sporządzona z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wodę i wahania temperatury, co pozwala na efektywną filtrację w ekstremalnych warunkach (aż do 80 stopni Celsjusza). Filtry tego rodzaju wykorzystywane są tam, gdzie powinno się zachować wysokie normy sterylności powietrza, m.in. w zakładach produkujących żywność.

Fotografia pochodzi ze strony marss.pl.

Nasza lokalizacja:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46