Aktualny kurs dolara znajdziesz w kantorach online

Jeszcze 40 lat temu każdy chciał mieć choć kilka dolarów, aby pójść na zakupy do Pewexu. A dziesięć lat później trzymanie oszczędności w amerykańskiej walucie było przejawem powodzenia w życiu zawodowym. Dziś pokaźna część internautów zamawia codziennie zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i dostępności internacjonalnej dostawy zamówień z popularnych światowych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już żadnych emocji, a kupić go da się także nie wychodząc z domu, ponieważ od kilku lat w naszym kraju działają kantory internetowe, w których można wymienić dolary na złotówki po kursie częstokroć korzystniejszym niż w instytucjach bankowych.

Dolar amerykański – kilka ciekawostek o tej walucie

Nazwa „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Tak zwano monety z Czech bite z 1 uncji srebra. I w rzeczywistości pierwotnie środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w początkowym okresie zyskały sobie znaczną grupę adwersarzy, pojawiły się dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedostatkiem bilonu. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wydrukowane na arkuszach papieru, a na mieszance włókien lnianych (ok 25%) i bawełnianych (ok 75%) z dodatkiem kilku innych komponentów, będących sekretem. Nie oznacza to jednak, iż amerykańskie banknoty są trwalsze – szacuje się, że małe nominały krążą w obiegu maksymalnie do 4 lata, a banknoty z nominałem 100$ – od 9 do 18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a wytworzony z nich materiał jest oddawany podmiotom, które robią z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu blisko 3 dekady, jednak są one też zazwyczaj gubione, a często wręcz wyrzucane przez Amerykanów. Statystyki podają, iż taki los spotyka co roku blisko 62 mln dolarów w bilonie.

Jak sprawdzić aktualny kurs dolara?

Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie nie ma co negować, że jeśli mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w XX w. był najsilniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach pomału tracił swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara w dalszym ciągu jest spory wycinek obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara mogą w dowolnym momencie poznać jego wartość np. na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych odstępach. Poza tym, można tam skonfrontować wartość dolara z najświeższymi kursami najważniejszych światowych walut, jak również przejrzeć historyczne notowania jego kursu.