Deponowanie pieniędzy na lokacie bądź po prostu odkładanie ich na koncie nie jest dzisiaj tak dochodowe jak parę lat temu. Niewielkie oprocentowanie oferowane przez banki, ale też i większe zrozumienie, że nie zainwestowany kapitał nie zarabia spowodowały, że szukamy rozwiązań, które pozwolą naszym oszczędnościom dawać w przyszłości poboczny przychód. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz większe zainteresowanie wzbudzają metale inwestycyjne, a głównie – sztabki złota.
Sztaba złota to inwestycja na długie lata
Z góry wypada dobitnie zaznaczyć, iż inwestycja pieniędzy w złoto w sztabkach to długoterminowa inwestycja. Złoto zwykle opiera się mniejszym i większym zawirowaniom odczuwalnym w gospodarce, a wręcz niepewność ekonomiczna i polityczna nierzadko podnosi jego wartość. Rzecz jasna można zauważyć wahania w jego ceny, jednak studiując jej historyczny wykres bez trudu można spostrzec, iż z biegiem idzie ona w górę. Co jest tego powodem? Od wieków ilość tego kruszcu dostępna na rynku pozostaje praktycznie bez zmian. Niegdyś był on uniwersalnym środkiem płatniczym, obecnie jest stosowany w medycynie, elektronice oraz przemyśle oraz – nadal na dużą skalę – w złotnictwie i sztuce. Mimo, iż wydobycie złota jest nieprzerwane i teoretycznie powinno go przybywać, odzyskiwanie tego metalu wykorzystanego np. przy produkcji urządzeń elektronicznych (jak piloty do telewizorów czy też odtwarzacze CD) jest często nieopłacalny, skutkiem tego zapotrzebowanie na złoto utrzymuje się wysokim poziomie i prognozuje się, iż z biegiem lat ta tendencja nie powinien się zmienić.
Sztabki złota – produkowane w wielu rozmiarach
Słuchając o inwestycji pieniędzy w sztaby złota większa część inwestorów od razu oszacuje, że to nie dla nich, przez duży koszt. Jednak sztabki złota występują w różnych rozmiarach, toteż w zasadzie każdy może sobie pozwolić na lokatę jakiegoś wycinka oszczędności w ten kruszec. Złoto można kupić już w sztabkach o wadze 1 g, 2 g bądź 5 g. Takie malutkie sztabki są również idealne na prezent. Poważni inwestorzy, mający większe fundusze raczej wybierają cięższe sztabki złota o wadze 20 g, 250 g oraz 1000 g. Trzeba jednak wiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie można rozłupać kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w cięższą sztabkę nabywamy złoto zdecydowanie taniej. Wobec tego powinno się nabywać złote sztabki o rozmaitym ciężarze lub zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są z góry podzielone na drobne sztabki.
Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]