Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Pokaźna porcja informacji o e-fakturze. Sprawdź koniecznie!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie ustaloną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, natomiast dla stosownego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest doskonale klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednakowy format bez względu na to jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to znaczący postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Każdy właściciel firmy od 1 stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur uruchomionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim są zwolnieni z konieczności wysyłania pliku JPK_FA, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (system zachowuje informacje o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega patologiom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i VAT. Co istotne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, ale należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]