Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Potrzebujesz złotych monet? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mają do wyboru sporo sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek związanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – bite celem inwestowania w nie kapitału

Monety ze złota kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to złote czy z drugich kruszców, odróżniają się od nich pod kilkoma względami. Po pierwsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich kapitału, z tej przyczyny ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących rocznic, więc ich design niezwykle sporadycznie ulega zmianie. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie tylko datą wybicia. Warto zaznaczyć, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje próba oraz waga wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Atutem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich sprzedaż jest łatwiejsza niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Nominały złotych monet bulionowych

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jednakże emitenci wybijają też monety o nominale 1/50 czy 1/2 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są z reguły z 24 karatowego złota (.9999), ale np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznakowane powiadamia o ilości czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W asortymencie lokalnych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wymienione wyżej Krugerrandy, kanadyjski Liść Klonowy czy austriackich Filharmoników Wiedeńskich.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]