Skąd bierze się popularność faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych aktualnie usług bankowych. Jest adresowany zwłaszcza do firm, które stosują opóźnione terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to także najlepsze rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych form sfinansowania wydatków związanych z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O jakich zasadach powinny pamiętać firmy, które zdecydują się na ten sposób finansowania? Jak ustrzec się możliwych trudności związanych z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla firm

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on fuzją różnych rodzajów usług, a cesja należności jest jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rachunków czy porady biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia prawa spółek handlowych, a także kodeksu cywilnego.

Jak wybrać odpowiedni faktoring dla biznesu?

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy naprawdę różne. By uniknąć błędów, których skutkiem mogą okazać się duże straty, należy starannie przeanalizować każdą z nich. Potrzebne okażą się wtedy specjalne kwalifikacje, a tych nierzadko po prostu nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak najczęściej okazuje się, iż w ten sposób ustrzeżemy się strat.