System rozliczeń SWIFT – co to?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o systemie rozliczeń SWIFT, uzyskasz na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Pomimo, że w zasadzie na co dzień korzystamy z usług bankowych, masa Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego działania międzynarodowej bankowości.

Co jest największym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie danego państwa.

Co jest wobec tego najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i sporo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, działających w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]