Czemu warto uczestniczyć w szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym prawnym dokumentem w naszym kraju, jaki dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś definiuje ona ten termin i omawia, jak powinniśmy z nich korzystać. Według aktu dane osobowe to wszystkie informacje, które pozwalają na rozpoznanie konkretnego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można więc imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL, ale również te określane jako dane wrażliwe – między innymi informacje o ewentualnych sprawach sądowych, wyznaniu czy stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich pozyskanie i przetwarzanie jest banalnie łatwe.

Kurs z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują wyłącznie danymi ich pracowników, inne natomiast mają dojście także do danych kontrahentów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy mają z nimi styczność powinni ukończyć odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, bowiem po stwierdzeniu zaniedbań GIODO ma prawo zasądzić dotkliwe sankcje – po pierwsze finansowe, ale w skrajnych sytuacjach także więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – na czym polega

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników zarządzających takimi danymi – będą to między innymi pracownicy HR, do spraw rekrutacji lub składnic akt. W jego cenę zaliczają się także broszury pomocnicze, przez które kursanci szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, podczas którego nauczą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują odpowiednie certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu i zwykle kończą się tego samego dnia.