Czy można oszacować koszt druku 3D?

Więcej o druk 3D cennik.

Opcja zamówienia druku 3D dowolnego prototypu, makiety czy elementów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje koszty ponoszone przez wiele firm. O ile celem przedsiębiorstwa jest przemysłowa produkcja, najczęściej decyduje się ono na zakup własnych drukarek 3D oraz zatrudnienie profesjonalistów do ich obsługi. Natomiast jeżeli w grę wchodzi wytwarzanie elementów o ograniczonym nakładzie czy też konieczność skorzystania z modelu 3D jest epizodyczna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy opracowaniu planu działań pojawia się najczęściej pytanie: jak wyliczyć cenę druku 3D?

Cena druku 3D – bez bez plików w formacie STL i STEP będzie drożej

Na finalny koszt wydruku 3D ma wpływ kilka elementów. Firma zlecająca druk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik stosownym formacie (czyli STL czy też STEP), dzięki któremu można wstępnie określić koszt wykonania zamówienia. Częstokroć zlecający opracowuje zaledwie fizyczny model lub rysunek projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu z wykorzystaniem skanera 3D, względnie przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki, które mocno wpływają na finalną cenę wydruku to, naturalnie, dobór samej techniki druku, a także tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to głównie od tego, czy wydruk będzie miał kompletne czy procentowe wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (przykładowo impregnacji albo wygładzenia).

Chcesz oszacować koszt druku 3D? Prześlij plik do zleceniobiorcy

Nie można jednoznacznie wyliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z firmą, u której planujemy złożyć zamówienie. W tym celu wypada przekazać jej plik do wyceny lub, jeśli nim nie dysponujemy, skorzystać z formularza i jak najdokładniej opisać specyfikę zlecenia. Oszacowanie ceny druku 3D wykonywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Eksperci CADXPERT służą również wsparciem przy wyborze tworzywa oraz najlepszej technologii druku.

Nasza lokalizacja:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]