Czym są badania psychologiczne kierowców?

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]