Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu mieszkańców.

Kto przeprowadzi izolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zlecić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale również w przywracaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie adekwatnych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też drobiazgowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje zagrożenie podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która powstrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów również wypada zlecić profesjonalistom, bo nierzadkim błędem niewykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) albo użycie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy zastosowanie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieskuteczna.