Kiedy wykonuje się badania wysokościowe

Jeżeli chcesz zlecić badania wysokościowe Kęty, skieruj się tu.

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się specjalistycznym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co ile lat trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na pomostach, konstrukcjach budowlanych i stropach

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP. Według przepisów uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na drabinach, konstrukcjach budowlanych, rusztowaniach itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych schorzeń mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z 3 etapów – badania okulistycznego, laryngologicznego oraz neurologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku krótkowzroczności, epilepsji lub chorób błędnika. Dopełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie dodatkowe wymogi należy spełnić

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im regularnie co roku. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, konieczność noszenia okularów, a także padaczka i cukrzyca. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy suwnic, ciężkich maszyn drogowych czy osoby obsługujące linie napowietrzne.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]