Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze jej formy obecne były już tysiące lat temu i nadal są obecne w różnych dziedzinach naszego życia. Znajdziemy je głównie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, kościołach i w galeriach, ale także w przestrzeni publicznej: w budynkach urzędów, na ulicach i placach, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duże, że nie całkiem uzmysławiamy sobie, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy widujemy właściwie codziennie. W naszym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.
Figury z brązu w miejscach ogólnodostępnych
Dzieła rzeźbiarzy, także jeśli prezentują sobą wysokie atuty estetyczne i artystyczne, notorycznie bywają przez publiczność traktowane jako tło – na terenach miejskich (chociaż nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby stawiane w przydomowych ogrodach, na zieleńcach bądź na ulicach, widoczne są wszak w większości miejscowości. Ponad to niejednokrotnie można je zobaczyć także w licznych budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną między innymi w urzędach, szkołach czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej
Rzeźby z metalu. Na gale albo zawody sportowe
Podane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą przede wszystkim ogromnych, nieruchomych rzeźb. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym codziennym życiu. Istotna większość z nich to jednak nieduże dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to między innymi popiersia wykonywane na zlecenie, medale czy nagrody na laureatów konkursów. Organizatorzy wszelkiego rodzaju eventów bądź zawodów sportowych nie mają z tym trudności, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest ogromnym wydatkiem, a ich przygotowanie należy po prostu zlecić zawodowemu rzeźbiarzowi.