Awaria rozrządu łańcuchowego – przyczyny i diagnostyka

Układ rozrządu napędzany łańcuchem to sprawdzone rozwiązanie technologiczne, które wykorzystuje wielu producentów samochodów. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczą go awarie. Dowiedz się, jakie są objawy uszkodzonego napinacza lub wyciągniętego łańcucha rozrządu.

Z technicznego punktu widzenia awarie rozrządu łańcuchowego mogą mieć kilka przyczyn. Warto wiedzieć, jak prawidłowo je zdiagnozować. Za prawidłową pracę łańcucha rozrządu wraz z kołami zębatymi, odpowiadają napinacze hydrauliczne, które regulują napięcie łańcucha w zależności od obciążenia silnika. Warsztatom nie są obce wymiany łańcuchów zarówno w stosunkowo nowych jednostkach, jak też w autach starszej daty. Jak rozpoznać objawy usterki i o czym pamiętać podczas montażu nowego zestawu rozrządu?

Uszkodzony napinacz łańcucha rozrządu i objawy wyciągniętego łańcucha

Objawy uszkodzonego napinacza łańcucha rozrządu rozpoznamy przede wszystkim po zbyt głośnej pracy rozrządu na nierozgrzanym silniku. Dźwięk, jaki towarzyszy pracy silnika, w tym przypadku przypomina terkotanie lub stukanie, którego przyczyną jest zazwyczaj nieprawidłowo działający napinacz, który nie jest w stanie odpowiednio regulować napięcia łańcucha. Zjawisko to może powodować uderzenia łańcucha o obudowę, która go osłania lub jego prowadnicę. Częstotliwość terkotania będzie wzrastać wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika, dlatego warto przekonać się o tym poprzez kilkukrotne dodanie gazu. Po rozgrzaniu jednostki do temperatury roboczej, dźwięk może ulec nieznacznemu wyciszeniu.

Objawy wyciągniętego łańcucha rozrządu to również delikatnie przesunięcie faz rozrządu, co objawia się nierówną pracą silnika, słabą reakcją na dodanie gazu oraz wyższym niż normalnie zużyciem paliwa. W niektórych samochodach na desce rozdzielczej aktywuje się kontrolka „check engine”. W takiej sytuacji, po podłączeniu komputera diagnostycznego i sprawdzeniu dostępnych sterowników otrzymamy błąd czujnika wałka rozrządu lub/i położenia wału korbowego. Nie jest to jednak reguła.

Inne przyczyny awarii łańcucha rozrządu

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii łańcucha? Mogą być to błędy montażowe po stronie mechanika, który np. nieprawidłowo określił wzajemne położenie znaków nastawczych. Jest jednak wiele innych przyczyn, niezwiązanych z czynnikiem ludzkim.

– Awaria łańcucha może być spowodowana niskim ciśnieniem oleju, który zasila napinacz. Przyczyną takiej usterki jest najczęściej nieprawidłowo działająca pompa oleju, która nie podaje oleju pod odpowiednim ciśnieniem. W przypadku braku ciśnienia możemy mówić także o utrudnionym przepływie oleju z miski np. z powodu zwężenia średnicy rurki olejowej, która może ulec zatkaniu. Dlatego też zalecamy, aby każdorazowo wymienić ten element. Inna przyczyna awarii rozrządu łańcuchowego dotyczy zastosowania oleju silnikowego niskiej jakości, który nie zapewnia odpowiedniej pracy napinaczy. Kolejna przyczyna to po prostu zbyt niski stan oleju, za co zazwyczaj odpowiadają sami kierowcy, którzy nie kontrolują regularnie jego stanu. – wyjaśnia Tomasz Ochman z firmy SKF, produkującej zestawy rozrządu.

Warto zwrócić uwagę na to, że awaria rozrządu łańcuchowego zazwyczaj wynika z zaniedbań, niezwiązanych bezpośrednio z tym układem. Łańcuch wydłuża się w wyniku zużycia jego sworzni, na co wpływa zbyt niskie ciśnienie oleju, jego stan poniżej minimum lub olej niskiej jakości. Wyciągnięty łańcuch uderza z kolei o obudowę lub prowadnicę, doprowadzając do ich zniszczenia. W tym przypadku minimalne zaniedbanie lub usterka jednego elementu, natychmiast wpływa na pracę drugiego.

Łańcuch rozrządu wytrzymuje albo duże, albo niewielkie przebiegi. Chodzi o to, że jeśli ten element będzie wadliwy to rozciągnie się stosunkowo szybko, często już po przejechaniu 20 000 – 30 000 km. Z tego powodu bardzo istotna jest dokładna kontrola działania łańcucha podczas pierwszych przeglądów pojazdu, a także zwracanie uwagi na niepokojące dźwięki podczas pracy silnika.

Awaria rozrządu łańcuchowego – kilka słów na koniec

Z uwagi na powiązanie wielu współpracujących elementów, podczas wymiany rozrządu, powinniśmy wymienić wszystkie, nawet najdrobniejsze części, wchodzące w skład tego układu, niezależnie od liczby kilometrów przejechanych od ostatniej wymiany rozrządu.

– Decydując się na zakup nowych części, najbezpieczniej wybrać zestaw rozrządu od jednego producenta. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować i odznaczają się taką samą wysoką jakością wykonania. Przykładem tego są produkty SKF, które można kupić jako gotowe zestawy, przygotowane do montażu – podsumowuje Tomasz Ochman.

W teorii, łańcuch rozrządu jest bardziej niezawodny niż pasek wykorzystywany w wielu silnikach. W praktyce okazuje się, że właśnie przez to przekonanie o niezawodności jest to element często zaniedbywany przez użytkowników i mechaników, co jest najczęstszą przyczyną jego awarii.

Źródło tekstu: https://motofocus.pl/technika/65778/awaria-rozrzadu-lancuchowego-przyczyny-i-diagnostyka