Jak wymienić żarówkę w samochodzie? Poradnik krok po kroku.

Wymiana żarówki samochodowej to jedna z podstawowych czynności serwisowych, jakie każdy kierowca powinien być w stanie samodzielnie wykonać. Żarówka samochodowa może się przepalić w najmniej spodziewanym momencie. Jazda z niepełnym oświetleniem naraża kierowcę na mandat i na niebezpieczeństwo. rzeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak wymienić żarówki w przednich, tylnych reflektorach i kierunkowskazach.

Żarówki samochodowe to elementy eksploatacyjne, które zużywają się w trakcie jazdy. Zużycie eksploatacyjne to podstawowy powód przepalenia się żarówki. Ale nie tylko. Ważna jest również jakość żarówki a także sprawność instalacji elektrycznej samochodu. Jeśli w instalacji elektrycznej auta pojawiają się przebicia, żarówki mogą przepalać się częściej.

Jakie żarówki samochodowe zamontować w samochodzie?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaki rodzaj żarówek (jaki typ) został zastosowany przez producenta w samochodzie. W tym poradniku skoncentrujemy się na najpopularniejszym rozwiązaniu, czyli żarówkach halogenowych.

Gdzie znaleźć informacje o tym, jakie żarówki samochodowe są stosowane w danym modelu auta?

 • Na obudowie reflektora samochodowego. Zazwyczaj symbole żarówek są wybite na górnej części reflektora.
 • W instrukcji samochodu. Nawet, jeśli auto zostało zakupione jako używane, można otrzymać od poprzedniego właściciela instrukcję. Można ją również dokupić albo znaleźć w internecie. Czasami instrukcje są udostępniane online przez dealerów.
 • W artykułach motoryzacyjnych, publikowanych na wielu portalach. W celu wyszukania odpowiedzi na pytanie, warto wpisać w wyszukiwarce: „jakie żarówki samochodowe + nazwa modelu auta”.
 • W sklepach motoryzacyjnych, działających online. W większości z nich (a zwłaszcza w największych) są specjalne wyszukiwarki części. Wpisuje się w nie dane samochodu, otrzymując listę pasujących części.
 • W stacjonarnych sklepach motoryzacyjnych. Sprzedawca powinien mieć dostęp do danych (w formie książki albo dostępu online) i z łatwością ustalić, jakie żarówki są niezbędne w danym samochodzie.

Przykład:

żarówki świateł drogowych: h4 żarówki świateł mijania: h7 kierunkowskazy przednie: PY21W światła postojowe przednie: w5w kierunkowskazy boczne: w5w światła stopu: w21-5w

Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta samochodu. Montaż innych żarówek, albo wykonanych w innej technologii (zamienniki LED, tzw. retrofity zamiast H7) jest niezgodny z prawem. Trzeba też zwrócić uwagę na moc żarówki.

Przykład. Jeśli producent samochodu zaleca montaż żarówek H7 o mocy 55W, należy stosować właśnie takie. Stosowanie mocniejszych spowoduje uszkodzenie odbłyśnika (wewnętrzny element reflektora) i będzie powodować oślepianie innych kierowców.

Wymiana żarówki samochodowej w przednich reflektorach

Środki ostrożności: pod maską znajduje się wiele ostrych części. Zaleca się, aby korzystać z rękawiczek. Wymiany należy dokonywać przy zimnym silniku, aby się nie oparzyć. Samochód musi stać z wyłączonym silnikiem i z wyłączonym zapłonem, z zaciągniętym hamulcem ręcznym.

 1. Przygotowanie odpowiedniej żarówki do wymiany.
 2. Podniesienie maski.
 3. Sprawdzenie, czy jest wygodne dojście do tylnej części reflektora. Jeśli jest za mało miejsca na dłoń, konieczny może być demontaż jakiegoś elementu wyposażenia. Na przykład akumulatora, części układu dolotowego itd. W większości starszych samochodów ilość miejsca pod maską powinna być wystarczająca, bez demontażu. Należy tylko odpowiednio ustawić dłoń.
 4. Wersja1 Zdemontować tylną osłonę reflektora. Trzeba ją odkręcić (w przypadku osłony z tworzywa), odciągnąć do tyłu (w przypadku osłony gumowej), albo podwadzić.
 5. Delikatnie odpiąć przewód zasilający.
 6. W przypadku wymiany żarówek H7/H4: odpiąć metalową zawleczkę, która trzyma żarówkę. Trzeba ją nacisnąć do dołu, albo na bok (zależnie od zastosowanego rozwiązania).
 7. W przypadku żarówek świateł pozycyjnych żarówkę należy delikatnie przekręcić, albo w prawo, albo w lewo. Po uwolnieniu, wyjąć ją.
 8. Zamontować nową żarówkę.

Należy zwrócić uwagę na właściwe ułożenie żarówki H7/h4. Żarówka posiada metalowy korpus, na którym znajduje się wystający prostokąt. Należy umieścić go w odpowiednim wycięciu w drucianym korpusie.

W przypadku żarówek świateł pozycyjnych i mijania, wsunąć żarówkę i ją przekręcić.

 1. Podłączyć przewód zasilający.
 2. Szczelnie zamknąć tylną pokrywę reflektora.

W nielicznych autach wymiana żarówki w przednich reflektorach wymaga demontażu zderzaka, wyjęcia reflektora po demontażu zderzaka, albo

Wymiana żarówki w tylnych lampach

 1. Przygotowanie odpowiedniej żarówki do wymiany.
 2. Podniesienie klapy bagażnika.
 3. Dojście do tylnej części lampy (pokrywy) i jej demontaż. W samochodach typu kombi zazwyczaj trzeba odpiąć/zdemontować element tapicerki, a następnie wsunąć rękę do wnętrza lampy.
 4. Wykręcić delikatnie żarówkę w prawo lub w lewo albo odłączyć jej zasilanie.
 5. Zamontować nową żarówkę. Wkręcić ją delikatnie w prawo lub w lewo, aż się zablokuje. Albo podłączyć przewód zasilający.
 6. Zamknąć obudowę lampy albo zamontować element tapicerki.

Wymiana żarówki w kierunkowskazach

 1. Podwadzić obudowę kierunkowskazu płaskim śrubokrętem
 2. Wykręcić żarówkę i zamienić ją na nową.
 3. Zamontować obudowę kierunkowskazu.

Źródło tekstu: https://motofocus.pl/po-godzinach/100057/jak-wymienic-zarowke-w-samochodzie-poradnik-krok-po-kroku