Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

Zielona tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, nieważne czy ma 10, 20 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot wykorzystywany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć także inne zastosowania.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na wstępie warto zaakcentować, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych większość pamięta przede wszystkim te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ sporządzano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, w związku z tym sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest montować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla wzroku, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym mazakiem).

Czy można użyć tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to także doskonały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Wspaniale komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne cytaty czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie wielobarwnej kredy to koszt maksymalnie 5-8 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą wykonać w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry.