Jakie rodzaje kłódek są dostępne na rynku

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch bazowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny jest bębenek, złodziej bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest także z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla solidności kłódki bardzo ważny jest też materiał, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zapewni wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży są też kłódki ze stali (głównie nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wodę bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.