Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Kliknij tutaj, aby kupić kantar sznurkowy

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą między oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. W następstwie tego musi on być dobrany do kształtu i rozmiaru głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak więc dobrać właściwy kantar? Na jakie jego cechy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

Na rynku dostępne są różne typy kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane również halterami, są zalecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy albo skórzany. Znacznie wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – np. naturalnym albo sztucznym futerkiem, które można odczepić celem konserwacji. Kantar tego rodzaju znakomicie chroni przed tworzeniem się obtarć, a przy tym pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas treningów lub spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla ras gorącokrwistych?

Kantary wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do koni huculskich, półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]