Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz mniejszą styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, w smartfonie czy na komputerze, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie z powodu konieczności czytania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla wielu młodych ludzi czytanie dla przyjemności jest niepojętym konceptem.
Literatura dla nastolatków – historie dla młodego pokolenia odbiorców
Ludzie młodzi nie są skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest co niemiara literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy rozważają tematy i snują historie interesujące dla młodego pokolenia odbiorców. Ta kategoria literatury dostała nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja tworzona dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie młodzieżowe sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, thrillery oraz fantastyka. Ale wszystkie te książki łączy odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodzieży. Powieści te mówią zatem o kontaktach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości, pierwszych miłościach, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni czy odkrywaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków pomaga licealistom poczuć, że inni też doświadczają podobnych życiowych zawirowań przez tych parę burzliwych lat dojrzewania.
Czy warto zachęcać Lektura literatury młodzieżowej z biegiem lat daje korzyści
Rekomendujemy oferować młodzieży inspirujące ją powieści, bo spotęgowanie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem lat daje niemało korzyści. Osoba, która jest oczytany ma szerszy zasób leksykalny i lepiej radzi sobie z gramatyką i ortografią, co znacznie upraszcza naukę języka polskiego. Ale czytanie o historiach innych osób w podobnym wieku to także sposób na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych pragnień oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co ważne, rodzice nigdy nie powinni drwić z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej wybiera historie o duchach lub elfach nie mówcie, że to bezsensowne i pozwólcie mu czerpać z nich radość!
Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa