Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Sprawdź, gdzie zamówić łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]