Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Literaturę kryminalną kupisz na https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Nie ukrywajmy, że ogromna rzesza osób fascynuje się upiornymi historiami. Jedni preferują powieści z pogranicza horroru, inni uwielbiają zanurzać się w głębokie kąciki złożonych umysłów psychopatycznych morderców i okrutnych bandziorów. W ogromie podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się setki produkcji przybliżających odbiorcom historie z życia wzięte, jak i te w całości zmyślone, nieustannie jedną z najlepszych form ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki i thrillery – dlaczego sięgamy po straszne opowiadania?

Fanatyk kryminałów oraz horrorów z miejsca powie, iż chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając lub czytając horrory pragniemy na chwilę dać się ponieść mocnemu uczuciu niepokoju, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. Współcześnie nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to najczęściej pracą, zdrowiem bądź niestabilnością finansową. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których organizm wytwarza w znacznych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. To dlatego bajki braci Grimm oraz Andersena mają częstokroć tak niepokojący i makabryczny wydźwięk – tak baśnie te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami otaczającego ich świata, uświadamiając je przy okazji, że dobro nie zawsze triumfuje.

Książki thrillery sprawniej budują klimat niż ich filmowe adaptacje

XXI wiek to wiek szybkiej rozrywki. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią czas, szukają filmu na wieczór bądź mini serialu, którego oglądanie zajmie maksymalnie kilka godzin. Sympatycy mrocznych kryminałów i horrorów są wręcz rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które dostępne są na bardziej czy mniej modnych platformach streamingowych. Co wymaga podkreślenia, częstokroć te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, jednak nie są tak solidne jak pierwowzór i ich obejrzenie nie przynosi porównywalnej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść thriller lub kryminalną, odbiera się odmiennie aniżeli serial fabularny – wolniej, a przy tym z większą atencją. W książce każdy dialog, opis i postać (nawet ta drugiego planu) wpływa na kształtowanie klimatu snutej historii. Strach wywoływany jest u czytelnika na ogół niespiesznie, lecz umożliwia to precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli zatem uwielbiasz czytać i znajdujesz na to czas, pozwól się ponieść thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa